Instagram'da Daha Fazla Markalı İçerik Özelliği

Sınırlı Lansmanlar: Beklenti Oluşturma Sanatı


Bir McDonald's hamburgeri ile lüks bir moda tasarımcısının ortak özelliği nedir? Saniyeler içinde stokları tükenen bir viral işbirliği.

Moda sektöründeki bir satış taktiği ile popüler hale getirilen sınırlı sürümler (veya sınırlı lansmanlar), yeniden stoka girmeyecek sınırlı ürün sürümlerinden veya küçük koleksiyonlardan oluşur. Sınırlı lansmanların e-ticaretin patlama yaptığı bir dönemde popülerlik kazanması tesadüf değildir: Sürekli aktif müşterilerin taleplerini karşılamak amacıyla düzenlenecek küçük partiler halindeki lansmanlar ve beklenen ürün sürümleri, ürünleri daha özel hale getirir ve geniş kitlelerden talep görmesini sağlar.


Şu anda, dünyanın dört bir yanındaki işletmeler sınırlı lansman stratejisini farklı amaçlar için uyguluyor. Artık daha az tanıtımla daha fazla şey gösteriliyor: Basit bir ürün gönderisi ve piyasaya sürülme tarihi, satışı gerçekleştirmek için yeterli olabilir. Aşağıdaki üç örnek, sınırlı lansman stratejisinin alışveriş isteklerini ve işletme ihtiyaçlarını karşılamak için nasıl geliştiğini göstermenin yanı sıra, bu trendi kendi işletmenizde hayata geçirebileceğiniz farklı yolları da özetliyor.


Yeni Bir Müşteri Tabanıyla Etkileşime Geçme

İşletmeler şaşırtıcı işbirlikleriyle farklı yönlerini gösteriyor. Bu yılın başlarında, McDonald's Tayvan bir dizi şık ambalaj tasarımı yapmak ve siyah hamburgerler üretmek için lüks moda tasarımcısı Apujan ile işbirliği yaptı. Bir moda markası ile işbirliği yapmak, bu küresel fast-food şirketinin itibarını artırdı ve daha genç nesil tüketicilerin ilgisini çekti.

McDonald's Instagram'da sınırlı bir ürün sürümü yapacağını duyurarak herkesçe bilinen hamburgerini yepyeni bir ürün olarak konumlandırdı ve bu süreçte yeni müşteriler edindi. McDonald's gibi, siz de Hikayelerde ve akışta basit bir gönderiyle şaşırtıcı bir sınırlı lansmanı paylaşabilirsiniz.


Bir Amaca Odaklanma

Bir amaç belirleyin ve ona bağlı kalın. İster özel bir ortaklık ister önemli bir ortak hedef olsun, bir odak noktası bulmak kilit noktadır. Facebook IQ'ya göre1, dünya genelindeki tüketicilerin yarısından fazlası, alışveriş yaptıkları markaların kendi inandıkları değerleri desteklemesinin önemli olduğunu söylüyor. Hayır kurumlarıyla işbirliği yapmanız, söylemlerin ötesine geçerek işletmenizin amacını müşterilere gösterir.


Baggu, Instagram mağazasının açılışını kutlamak için sanatçı ve aktivist Sage Adams'ı, gelirinin %100'ü Border Kindness kuruluşuna aktarılacak olan Instagram'a özel bir ürün tasarlamakla görevlendirdi. Baggu'nun girişimi, Sage'e bu ortak hedef için bir torba tasarlamak üzere yaratıcılığın yolunu açtı ve bu yaratıcılık, eylem gerçekleştirmeye ilham verdi.


Baggu açısından bu sınırlı lansmanın amacı, mağazasına gelen ziyaretçi sayısını artırırken yararlı bir şey yapmaktı. Ancak, bir ortaklık olmadan da olumlu değişiklikler yapabilirsiniz. İşletmeler bağış çıkartmaları ile her türlü kampanyaya bir amaç katabilir.


Talep Oluşturma

Sınırlı lansmanlar için niş içerik üreticilerle çalışmanız, işletmeniz hangi ölçekte olursa olsun size duyulan ilgiyi artırır. Perakende zinciri C&A Brasil'in, sınırlı sürümü yapılacak bir koleksiyona özel kültür ve içerikler oluşturmak için Obvious Agency'nin güçlü kreatif ofisleriyle işbirliği yapmasının sebebi budur.


São Paulo merkezli bu ajans, tuhaf projeleri ve yaratıcılığıyla ünlüdür. C&A'in perakende alanındaki uzmanlığı sayesinde bu iki işletme saniyeler içinde stokları tükenen küçük bir koleksiyon oluşturdu. Ajans, talep oluşturmak ve merak uyandırmak için markanın özgün tarzını sergileyen içerikler yayınladı. Hayalinizdeki işbirliğini mi düşünüyorsunuz? Uygulamadaki yeni markalı içerik özellikleri sayesinde, içerik üreticilerle ortaklık yapmak her zamankinden daha kolay.

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör