Instagram'da Keşfedilme

Instagram'da keşfedilmek için konu etiketleri ve etiketleme hakkında ipuçları alın.


İşletmeniz için kullanabileceğiniz 9 konu etiketi türü

Gönderilerinize konu etiketi eklediğinizde, bu konu etiketleri insanlar konu etiketleri için arama yaparken görünebilir. Bu, farklı hedef kitlelerde keşfedilebilirliğinizi artıracaktır.


İşletmeniz için kullanabileceğiniz 9 farklı türde konu etiketi:

Ürün veya hizmetinizi gösteren konu etiketleri, ör. #kazak veya #kahvedükkanı.

Sektörünüzdeki nişinizi gösteren konu etiketleri, ör. #düğünfotoğrafçısı veya #seyahatfotoğrafçısı.

#takipcisatinal - #begenisatinal


Sektörünüzdeki Instagram toplulukları için konu etiketleri, ör. #instagrampastacıları veya #instagramgurmeleri.

Özel etkinlikler veya sezonlar için konu etiketleri, ör. #beyazgünü veya #ulusaldonatgünü.

Konum kullanılan konu etiketleri, ör. #kurabiyeizmir, #istanbulyapımı veya #bursatatlıları. Günlük konu etiketleri, ör. #pazartesimotivasyonu, #salıipucu veya #sağlıklıçarşamba. Yaptığınız işle alakalı ifadelerin bulunduğu konu etiketleri, ör. #yaratıcıol veya #pastaaşkı.


Kısaltmaların bulunduğu konu etiketleri, ör. #eyt (emeklilikte yaşa takılanlar) veya #kobi (küçük ve orta büyüklükteki işletmeler).


İfade simgeleri bulunan konu etiketleri, ör. #ayakkabılar👟 veya #🌞.

Gönderi ve hikayelerinizde çeşitli konu etiketleri kullanın, böylece gönderileriniz farklı topluluklara erişebilir. Örneğin, İzmir'de bir pastaneniz varsa özellikle İzmir'de pastane arayan kişilere erişmek için #izmirpastaneleri konu etiketini kullanabilirsiniz. Ayrıca, pastacı olarak günlük yaşamınızla ilgilenen kişiler için #pastacınınyaşamı konu etiketini de kullanabilirsiniz.


Konu etiketleriyle daha fazla kişiye erişmek için dört ipucu Gönderi ve hikayelerinizde ne tür konu etiketleri kullanacağınızı bildiğinize göre, konu etiketleriyle daha fazla kişiye erişmek için bu dört ipucunu deneyin. Konu etiketinin popülerliğini kontrol edin. Bir konu etiketiyle arama yaptığınızda, o konu etiketinin kaç kez kullanıldığını görebilirsiniz. Farklı popülerlik düzeylerine sahip konu etiketlerini birlikte kullanarak farklı hedef kitlelere erişebilirsiniz. Örneğin, #yemekkamyonları ile çok geniş bir hedef kitleye, #istanbulyemekkamyonları ile daha küçük bir insan grubuna ve #adanakebapyemekkamyonu ile çok daha küçük bir insan grubuna erişebilirsiniz. Kullanmak istediğiniz farklı türlerdeki konu etiketlerinin listelerini oluşturun. Örneğin, pastanelerle ilgili #izmirpastaneleri, #pastacınınyaşamı, #pastaneler, #kruvasanlar gibi bir liste veya kurabiyelerle ilgili #izmirkurabiyeleri, #çikolatalıkruvasan, #🥐 gibi başka bir set oluşturun.

Listenize yeni konu etiketleri ekleyin.

Daha önce kullandığınız bir konu etiketi girmeyin deneyin ve aramada hangi benzer seçeneklerin otomatik olarak doldurulduğunu görün. En iyi karmayı bulmak için konu etiketlerini değiştirerek denemeler yapmaya devam edin.

Konu etiketlerinizin nasıl performans gösterdiğini öğrenmek için istatistiklerden faydalanın.

Konu Etiketleri için Gösterimleri (insanların kullandığınız farklı konu etiketlerinden elde ettiği görüntüleme miktarı) görmek üzere gönderinizde İstatistikleri Gör'e dokunun. Buradan istatistikler hakkında daha fazla bilgi alın.

Bu dört ipucuyla işletmeniz için bir konu etiketi oluşturun

Instagram'da tanınmak için işletmenize yönelik bir konu etiketi oluşturun. Bu dört ipucuyla bir konu etiketi oluşturma ve bu konu etiketini kullanmaya başlama:

İşletmenizin konu etiketinin ne olduğuna karar verin.

#işletmenizinadı gibi basit bir şey olabilir. Çok uzun olmadığından ve kolayca hatırlandığından emin olun.


Müşterileri işletmenizin konu etiketini kullanmaya teşvik edin.

Konu etiketinizi oluşturduktan sonra, işletmenizin konu etiketini hikayelerinizde paylaşarak veya açıklamalarınızda vurgulayarak bunu kullanabileceklerini hatırlatın. Bu sayede, takipçileri konu etiketine dokunabilir ve işletmeniz hakkındaki diğer gönderileri görebilir.


İşletmenizin konu etiketini takip edin.

İnsanların işletmenizin konu etiketini kullandığı tüm gönderileri takip edin. İşletmenizin konu etiketi ile arama yapın ve ardından takip et'e dokunun.

Özel etkinlikler veya ürün lansmanları için konu etiketleri oluşturun.

Örneğin, Tasty Creamery adında bir yerel dondurma şirketi işletmesinin 50. yıldönümünü kutluyorsa, müşterileri kutlama partisinde paylaşımda bulunurken #tastycreamery50yıl konu etiketini kullanmaya teşvik edebilir. Böylece, insanlar konu etiketine göz atabilir ve partiye ait tüm gönderileri görebilir.

Etiketleme sayesinde insanlarla bağlantı kurmanın beş yolu

Instagram'da diğer kişileri etiketlemek veya onlardan bahsetmek, topluluğunuzla bağlantı kurmanın bir yolu olabilir. Etiketlediğiniz veya bahsettiğiniz insanlar bildirim alır ve bu da onları işletmenizle bağlantı kurmayı sürdürmeye teşvik edebilir. Buradan fotoğraf ve videolarınızda insanları etiketleme hakkında daha fazla bilgi alın. İnsanları etiketleyerek veya onlardan bahsederek Instagram'da insanlarla bağlantı kurabilmenin beş yolu:

Müşterilerinizi etiketleyin ve onlardan bahsedin.

Ürününüzü veya hizmetinizi kullanan müşterilerin, izinlerini aldıktan sonra fotoğraflarını paylaşın. Hesaplarının adlarını almayı unutmayın, böylece açıklamanızda onları etiketleyebilir ve onlardan bahsedebilirsiniz.


Diğer insanları gönderilerinde sizi etiketlemeye teşvik edin.

Müşterilerin işletmeniz hakkında fotoğraf ve videolar paylaşması, sadece daha fazla içerik üretmenin iyi bir yolu değil, aynı zamanda güvenilirliğinizi artırmanın da iyi bir yoludur. Fiziksel ürünlerinize (makbuz, kartvizit ve hatta ürününüzün fiyat etiketi gibi) işletmenizin kullanıcı adını bile ekleyebilirsiniz, böylece insanlar sizi etiketlemeyi unutmaz.

Diğer işletmeleri etiketleyin ve onlardan bahsedin.

Instagram'da ilişki kurabileceğiniz, tamamlayıcı nitelikteki işletmeleri düşünün. Örneğin; bir yoga stüdyonuz varsa, yoga matları hakkında bir hikaye paylaşabilir ve bu matları üreten şirketi etiketleyebilirsiniz.

İşletmeniz için bir konum etiketi oluşturun.

Fiziksel mağazanız varsa, işletmeniz için bir konum da oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için, Instagram hesabınızın yönettiğiniz bir Facebook Sayfasına bağlı olması gerekir (bunu nasıl yapacağınızı buradanöğrenin). Yönettiğiniz Facebook Sayfasının, kendisiyle ilişkilendirilmiş bir fiziksel konumu olması gerekir. Hesapları bağladıktan sonra, konum Instagram'a eklenir. Bu işlem, daha eski veya yanlış bir konumun kullanılabildiği geçmiş gönderileri değiştirmeyecektir.

İşletmeniz için bir konum oluşturduktan sonra, müşterileri sizi yüz yüze ziyaret ettiklerinde fotoğraf ve videolarına konumu eklemeye teşvik edin. Böylelikle, takipçileri işletmenizi keşfedebilir.

Çok fazla etiket kullanarak spam yapmayın.

Bahsettiğiniz veya etiketlediğiniz kişi kim olursa olsun, fotoğraf veya videonun etiketlediğiniz kişiyle gerçekten alakalı olduğundan emin olun. İlişkiniz olmayan ve pek çok takipçisi bulunan hesapları etiketlemekten kaçının.2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör