Instagram Topluluğumuzu kötüye kullanımdan korumak için yeni araçlar sunuyor

Kısa süre önce Instagram'da kötüye kullanım ve nefret söylemi ile mücadele çalışmalarımızla ilgili olarak, kötüye kullanım amaçlı Direkt Mesaj (DM) gönderen kişilere daha katı cezalar içeren bir güncelleme paylaştık . Şimdi, ilk etapta insanları kötüye kullanım amaçlı DM'ler görmekten korumanın yeni bir yolunu ve engellediğiniz birinin sizinle yeni bir hesaptan iletişim kurmasını önleme özelliğini duyuruyoruz.


Kötüye kullanım amaçlı mesajları filtrelemek için yeni bir özellikIrkçı, cinsiyetçi, homofobik veya başka herhangi bir istismar türü olsun, istismar edici içeriğin insanlar üzerindeki etkisini anlıyoruz. Kimse bunu Instagram'da deneyimlemek zorunda kalmamalı. Ancak kötüye kullanımla mücadele karmaşık bir zorluktur ve onu tamamen ortadan kaldırmak için atabileceğimiz tek bir adım yoktur. Örneğin, topluluğumuzdaki pek çok kişinin, özellikle de daha fazla takipçisi olan kişilerin, takip etmedikleri kişilerden gelen DM istek gelen kutularında kötüye kullanımla karşılaştığını biliyoruz.


DM'ler özel sohbetler olduğu için, Instagram'da başka yerlerde yaptığımız gibi proaktif olarak nefret söylemi veya zorbalık aramayız. Bu nedenle, açıldığında rahatsız edici kelimeler, ifadeler ve emojiler içeren DM isteklerini otomatik olarak filtreleyen yeni bir araç sunuyoruz, böylece onları asla görmek zorunda kalmazsınız. Bu araç, DM isteklerine odaklanır , çünkü burası, arkadaşlarınızdan mesaj aldığınız normal DM gelen kutunuzun aksine, insanların genellikle kötü niyetli mesajlar aldığı yerdir. Halihazırda sunduğumuz, rahatsız edici yorumları gizlemenize ve gönderilerinizin altındaki yorumlarda insanların kullanmasını istemediğiniz terimleri seçmenize olanak tanıyan yorum filtrelerine benzer şekilde çalışacak. Gizlilik Ayarlarınızın Gizli Sözler adlı yeni özel bölümünde hem yorum hem de DM istek filtrelerini açıp kapatabilirsiniz.


Özellik açıldığında DM isteklerinden filtrelenecek önceden tanımlanmış bir saldırgan terimler listesi geliştirmek için önde gelen ayrımcılık ve zorbalıkla mücadele kuruluşlarıyla birlikte çalıştık. Farklı kelimelerin farklı insanlara zarar verebileceğini biliyoruz, bu nedenle DM isteklerinizde görmek istemediğiniz kendi özel kelime, kelime öbeği veya emoji listenizi oluşturma seçeneğine de sahip olacaksınız. Bu rahatsız edici kelimeleri, cümleleri veya emojileri içeren tüm DM istekleri - ister özel listenizden isterse önceden tanımlanmış listeden olsun - otomatik olarak ayrı bir gizli istekler klasörüne filtrelenir. Klasörü açmayı seçerseniz, mesaj metni kapatılır, böylece onu açmak için dokunmadığınız sürece rahatsız edici bir dille karşılaşmazsınız.Daha sonra mesaj isteğini kabul etme, silme veya bildirme seçeneğine sahipsiniz.


Bu yeni özellik, gizliliğinize saygı gösterirken sizi potansiyel olarak rahatsız edici veya kötüye kullanım amaçlı DM isteklerinden korumaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Tüm mesaj filtreleme, kendi cihazınızda gerçekleştirilecektir; bu, bu özelliğin sunucularımıza herhangi bir mesaj içeriği göndermeyeceği anlamına gelir. Bu özelliği kullanmak, siz bildirmediğiniz sürece DM isteklerinizin içeriğini bizimle paylaşmaz.

Bu özelliği önümüzdeki haftalarda birkaç ülkede kullanıma sunmaya başlayacağız ve önümüzdeki birkaç ay içinde daha fazla ülkeye yayılmaya çalışacağız.


Sizi istenmeyen temaslardan korumanın yeni bir yoluAyrıca, zaten engellediğiniz birinin yeni bir hesap aracılığıyla sizinle tekrar iletişim kurmasını da zorlaştırıyoruz. Bu özellik sayesinde, Instagram'da birini engellemeye karar verdiğinizde, hem hesabını engelleme hem de o kişinin oluşturabileceği yeni hesapları önceden engelleme seçeneğine sahip olacaksınız. Bu, önümüzdeki birkaç hafta içinde tüm dünyada kullanıma sunulacak.

Bu, insanların kendilerinden haber almak istemeyen biriyle tekrar tekrar iletişim kurmasını zaten yasaklayan taciz politikalarımıza ektir . Ayrıca, tekrar suç işlemeye de izin vermeyiz, yani birinin hesabı kurallarımızı ihlal ettiği için devre dışı bırakılırsa, bunun farkına vardığımızda oluşturdukları yeni hesapları kaldırırız.


Saldırgan yorumlarla mücadele için çalışmalarımıza devam ediyoruz


İhlal eden yorumları yakalamaya yardımcı olmak için proaktif algılama teknolojimizi kullanmanın yanı sıra , yorumlarınızda kötüye kullanımı kontrol etmenize yardımcı olacak bir dizi araç sunuyoruz . Herkese açık bir hesabınız varsa, yalnızca takip ettiğiniz ve/veya sizi takip eden kişilerin yorumlarına izin verme seçeneğiniz vardır.

Ayrıca, rahatsız edici kelimelerin yaygın yazım hatalarını manuel yorum filtre listenizden gizlemeye başlıyoruz, böylece görmek istemediğiniz bir kelime yanlışlıkla veya kasıtlı olarak yanlış yazılmış olsa bile, yine de onu yorumlarınızda görmezsiniz.

Yapabileceğimiz daha çok şey olduğunu biliyoruz ve zorbalık ve çevrimiçi tacize karşı mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız. Instagram'daki deneyimlerini anlamak ve onları çevrimiçi kötüye kullanımdan korumak için politikalarımızı ve ürünlerimizi nasıl geliştirebileceğimizi anlamak için uzmanlar, sektör kuruluşları, gençler, içerik oluşturucular ve tanınmış kişilerle ortaklaşa çalışmaya devam edeceğiz.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör